turistické zajímavosti

ROZHLEDNA ROSIČKA

Jižně od obce Sázava se nachází kopec Rosička (645m n. m.). Na vrcholu tohoto zalesněného kopce byl v roce 2001 postaven telekomunikační stožár, na němž se nachází vyhlídková plošina ve výšce 24 metrů nad terénem. Na ní lze vystoupat po venkovním točitém schodišti a umožní nám pohled na poměrně velké území Českomoravské vrchoviny. Rozhledna je součástí dálkové Posázavské cyklotrasy č. 19 i místního vycházkového okruhu a je u ní zbudováno odpočívadlo pro turisty. Od silnice je vzdálená cca 200m a až přímo pod rozhlednu se lze dostat na kole nebo pěšky. V letních měsících je přímo pod rozhlednou otevřen stánek z občerstvením, kde je také možné zakoupit pohlednice a další propagační materiály.

 

ČERTŮV KÁMEN NA PEPERKU

Peperek je kopec o nadmořské výšce 675 m nalézající se v oblasti Žďárských vrchů asi 5 km západně od města Žďár nad Sázavou. Z našeho kempu je to zhruba 4,5 km. Vrchol kopce zaujímá přírodní památka zřízená v roce 1974 na ochranu skalnatého hřebenu vytvářejícího skalní stěnu dlouhou přes 300 m přerušenou dvěma širokými depresemi s balvanovými proudy a sutěmi. Na vrcholku se nachází tzv "Čertův kámen",

na kterém je vytesaná žehlicka, klubko nití a nužky. Toto místo je opředeno mnoha legendami, které vysvětlují, jak se sem Čertův kámen dostal. Některé z nich si můžete přečíst na stránkách obce Hamry nad Sázavou - zde.

 

BETONOVÉ SOCHY

Výborným tipem na rodinný výlet jsou sochy Michala Olšiaka v okolí Žďáru nad Sázavou. Betonové sochy jsou roztroušeny v krásné přírodě Žďárských vrchů na Vysočině. Sochy zaujmou na výletě i děti. Mezi nejbližší patří Hamroň (v blízkosti nově zbudované cyklostezky vedoucí ze Žďáru nad Sázavou do Hamrů nad Sázavou.), Mamut (na okraji obce Hamry nad Sázavou nedaleko Rozštípené skály) a Kůň (obřího koně táhnoucího vůz z bažiny najdete v Hamrech nad Sázavou u hlavní silnice ze Žďáru nad Sázavou do Přibyslavi).

Osobní stránky Michala Olšiaka s dalšími jeho prácemi nejen z betonu můžete shlédnot zde.

 

ŠLAKHAMR

Založení tohoto hamru se datuje do 13. století, kdy se zde rozmáhal hutní průmysl a bylo zde několik železářských hutí. Provoz hamru trval až do poloviny 17. století, kdy se hutnímu průmyslu přestalo dařit a železárny postupně zanikaly. Námi zmiňovaná stavba byla ale přestavěna na mlýn poháněný povrchovou vodou a tím pádem i uchráněna před zánikem. Mlýn byl v provozu až do 2. světové války. V roce 1976 zakoupilo objekt TMB od původních majitelů a v roce 2011 otevřelo stálou výstavní expozici odkazují na bohatou železářskou tradici žďárského regionu. Při návštěvě si můžete prohlédnout buchar a jiná zařízení přímo při práci. Podrobnosti a aktuality si můžete prohlédnot na stránkách Technického muzea Brno - zde.

 

NAUČNÁ STEZKA V NPR BABÍN

Okružní naučná stezka Babín vedoucí po břehu Matějovského rybníka je dlouhá 5,5 km. Na trase je umístěno deset zastávek s panely a vysvětlujícími texty zaměřenými na zoologii. U jedné z nich je vybudována ornitologická pozorovatelna. Stezka se uzavírá u Babínského rybníka, který je malou botanickou zahradou, kde se nachází veškeré typické prvky žďárské flóry. www.ekovysocina.cz/naucna-stezka-babin.html

 

DALŠÍ ZAJÍMAVOSTI

Kraj Vysočina má na svých oficiálních stránkách velice pěkně zpracovaný a podrobný portál turistických zajímavostí v našem kraji, kde nechybí ani přehledné mapové vyznačení Vámi vybraných zajímavostí. Cíle Vašich výletů si můžete najít na stránkách www.dedictvivysociny.cz.

 

Nejnavštěvanější místa v okolí ve zkratce

Zámek s muzeem knihy a expozicí životního díla J. Santiniho, Regionální muzeum - Žďár nad Sázavou (7 km)

Relaxační centrum (wellness, kryté i venkovní bazény s atrakcemi, plavecký bazén 25m) - Žďár nad Sázavou (7 km)

Kostel  sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře (památka UNESCO) -  Žďár nad Sázavou (8 km)

Hasičské muzeum - Přibyslav (10 km)

Horácké muzeum - Nové Město na Moravě (18 km)

Devět skal - nejvyšší bod Žďárských vrchů 836 m. n. m. (28 km)

Westernové městečko Šiklův mlýn, Zvole (29 km)

Zoologická zahrada - Jihlava (33 km)

Aquaprk Vodní ráj - Jihlava (33 km)

Multikino - Jihlava (33 km)

Soubor lidových staveb Vysočina skanzen Veselý kopec (35 km)

Rozhledna Karasín - Karasín (36 km)

Vírská přehrada - Vír, 71m vysoká hráz (cca 41 km)

Hrad Pernštejn - gotický hrad (cca 46 km)

Hrad Svojanov - Svojanov, (52 km)

Zříceniny - Ronov (8 km), Zubštejn (39 km), Auešperk , Pyšolec