sportovní aktivity

TURISTIKA,CYKLOTURISTIKA, IN-LINE

V našem okolí je rozvinutá široká síť cyklostezek vhodných jak pro rekreační cyklisty, pěší výletníky, tak pro sportovce.

cyklostezka Sázava-Přibyslav

CYKLOSTEZKA SÁZAVA-PŘIBYSLAV

Nově vybudovaná cyklostezka v délce 10-ti km začínající u nás v Sázavě a končící v Přibyslavi, je výborná také na kolečkové brusle či pěší výlety maminek s kočárky. Stezka je vybudována na tělese staré železniční trati, takže nemá žádná náročná převýšení a vine se krásnou krajinou podél řeky Sázavy. Cestou si můžete odpočinou na odpočívadle, nebo se osvěžit točenou zmrzlinou prodávanou nedaleko stezky. Pokud dojedete až na konec stezky do Přibyslavi, můžete navštívit některou z kulturních památek (hasičské muzeum, zámek...) nebo se občerstvit v cukrárně či poobědvat v jedné z místních restaurací.

Začátek cyklotrasy - 400 m od našeho kempu.

 

SÁZAVSKÝ OKRUH

Tato trasa je vhodná spíše pro pěší turistiku. Poznáte krásy nejbližšího okolí obce (skály okolo řeky Sázavy, kamenný železniční viadukt, starý kamenný lom "Štěnice".

Část této trasy vede po staré trati, která byla již zmíněna. Tímto úsekem se dá pohodlně ve stínu lesa a bez náročných stoupání dojet do Hamrů nad Sázavou a odkud se pak dá po místních komunikacích nebo cyklostezkách podél silnice dojet do Ždáru nad Sázavou, kde je spousta dalších zajímavostí, které stojí za shlédnutí. Mino jiné jedna z památek UNESCO - Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, nebo kostel sv. Jakuba, Muzeum knihy, které se řadí mezi největší muzea tohoto druhu na světě a spousta jiných zajímavostí.

Rozštípená skála

V další části okruhu můžeme vystoupat na rozhlednu na kopci Rosička. V červenci a srpnu je pod rozhlednou v provozu stánek, kde je možné zakoupit občerstvení, turistické známky, pohled nice a další propagační materiály a získat příležitostného razítko. Současně je v těchto měsících vybíráno vstupné na rozhlednu ve výši 10 Kč na osobu, přičemž neplatí děti a studenti. Vstupné je využíváno jako příspěvek na provoz a údržbu rozhledny.

Podobně jako je Sázavský okruh, mají i ostatní okolní obce své okruhy. Na hamerském můžete např. navštívit nevě otevřenou výstavní expozice ve  "Šlakhamru"

 

CYKLOTRASY

Obcec protínají dvě cyklotrasy:

-  Dálková Posázavská cyklotrasa č.19 vedoucí podél řeky Sázavy od pramene až po její soutok s Vltavou. Celou ji za Vaši dovolenou asi neprojedete, ale pokud cyklistice fandíte, kousek stojí určitě za to :)

- Regionální Cyklotrasa č. 4156 Ledeč nad Sázavou-Habry-Chotěboř-Havlíčkova Borová-Sázava Spojuje město Ledeč nad Sázavou jako výchozí bod do regionu Posázaví s obcí Sázava (výchozí místo do východní oblasti regionu Posázaví a do oblasti Žďárských vrchů) a tvoří také severní alternativu k dálkové Posázavské cyklotrase č. 19.

 

HOROLEZECTVÍ

Ani lezci se u nás nemusí nudit. V okolí máme několik přírodních útvaru uzpůsobených pro lezení. Patří mezi ně Rozštípená skála v Hamrech nad Sázavou, kde jsou lezci běžně k vidění a Štěnice, kde je ovšem lezení zakázáno. Samozdřejmě nesmím zapomenout na známý skalní útvar Devět skal, kde si nějakou cestu určitě vyberete.

Více informací se můžete dozvědět na stránkách ČHS - zde.

OSTATNÍ

Přímo v obci se nachází sportovní areál, kde je tenisový kurt,společně s dětským hřištěm, takže zábava pro celou rodinu :). V zimě se kurt díky snaze místních promění v ledovou plochu pro bruslaře.

Za obcí směrem ke Žďáru nad Sázavou se nachází přírodní koupaliště. Jeho součástí je i dětské brouzdaliště, hřiště, venkovní stůl na stolní tenis.... V létě je zde v provozu stánek s občerstvením. Ke koupališti přiléhá  louka, kde se konají zajímavé večerní koncerty různého žánru, nebo si zde můžete zahrát různé hry.

Okolní lesy jsou ideálním prostředím pro houbaření.  Pokud si tedy na konci léta přivstanete, rozhodně nepřijdete z lesa s prázdnou.

 

Tenisové kurty - Sázava (asfalt, 300 m), Velká Losenice (antuka, 4 km)

Kuželky - Velká Losenice (4 km), Hamry nad Sázavou (5 km), Žďár nad Sázavou (7 km)

Jízda na koni - Hamry nad Sázavou (4 km)

Koupání - Sázava, přírodní koupaliště (1500 m)

                Žďár nad Sázavou, Relaxační centrum - kryté i venkovní bazény s atrakcemi, wellnes (7 km)

               Velké Dářko (16 km)

               Pilská nádrž (10 km)

               Jihlava, Aquaprk Vodní ráj (33 km)